Ludhiana, Punjab
GST No. 03AAYPK7616A1ZR
Call 08047632349 94% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Material | Stainless Steel |
| Size | 15 mm |
| Color | White |
| Brand | TR |
| Usage/Application | Construction |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Weight | 950 gms |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Brochure
| Base Material | Stainless Steel |
| Surface Type | Color Galvanized |
| Usage/Application | Construction |
| Size | 25 and 38 mm |
| Weight | 600 grams |
| Brand | TR Fasteners |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Brochure
| Size | 15 mm |
| Material | Mild Steel |
| Color | Golden & Silver |
| Brand | TR Fasteners |
| Usage/Application | Construction |
| Corrosion Resistance | Yes |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Brochure
| Material | Mild Steel |
| Finish Type | Zinc Plated |
| Usage/Application | Construction |
| Size | 25 mm |
| Brand | TR Fasteners |
| Surface Finishing | Color Coated |
| Color | Golden |
View Complete details
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Hex |
| Finishing | Powder coated |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Brochure
| Base Material | Carbon Steel |
| Surface Type | Color Galvanized |
| Size/Diameter | 2 inches |
| End Connection Type | Other |
| Type of Coupling | Full |
| Usage/Application | Other |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Brochure
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Construction |
| Size | 48.3*60 mm od pipes |
| Finishing | Galvanized |
| Color | Silver |
| Brand | TR Fasteners |
| Product Type | Double Coupler |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Brochure
| Clamp Size | 48.3 mm |
| Material | Iron |
| Surface Finish | Galvanized |
| Color | White |
| Weight | 1050 grams |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Usage/Application | Construction |
| Brand | TR Fasteners |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Brochure
| Material | Cast Iron |
| Shape | Rectangular |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Construction |
| Surface | Galvanized |
| Material Grade | Grade A |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
| Diameter | 1/2" x 90mm |
| Color | Silver |
| Material | Mild Steel |
| Grade | Construction Grade |
| Shape | T |
| Usage/Application | Construction |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Construction |
| Shape | Round |
| Color | Golden |
| Bolt Diameter | M12 (12 mm) |
| Thread Type | Half Thread |
| Finish | Electro Galvanized (EG) |
View Complete details
| Material | Mild Steel |
| Surface Type | Color Galvanized |
| Size | 40x50, 50x40 |
| Packaging Type | Jute bag |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 200 Piece
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Shape | Round |
| Color | Blue |
| Size | 38 mm od pipe , 300 mm length |
| Usage/Application | scaffolding joint pin to connect vertical |
| Design Type | round |
| Weight | 520 grams |
| Diameter | 38 mm |
| Packaging Type | 50 pc packing |
| Material Grade | HR |
| Coupler Thickness | 2 mm |
Additional Information:
View Complete details