Ludhiana, Punjab
GST No. 03AAYPK7616A1ZR
Call 08047632349 94% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 250 Kg
| Bolt Diameter | M3 (3 mm) |
| Nominal Length | 12 mm |
| Finish | Electro Galvanized (EG) |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Hardness | 8 HRA |
| Property Class | Grade 4.6 |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Kilogram
| Bolt Diameter | M4 (4 mm) |
| Nominal Length | 16 mm |
| Material | Mild Steel |
| Tensile Strength | High |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finish | Galvanized |
| Brand | TR Fasteners |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Kg
| Diameter | 7 mm |
| Size | 5.5 Inch |
| Grade | Construction Grade |
| Shape | Hexagonal |
| Surface Finishing | Powder Coated |
| Usage/Application | Construction |
| Features | Easy To Use |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Kilogram
| Diameter | 5 mm |
| Grade | Industrial Grade |
| Bolt Type | Hex Nut Bolt |
| Material | MS |
| Surface Finishing | Powder Coated |
| Shape | Hexagonal |
| Usage/Application | Construction |
| Packaging Type | Box |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Kilogram
| Bolt Diameter | M3 (3 mm) |
| Nominal Length | 10 mm |
| Material | Mild Steel |
| Tensile Strength | High |
| Packing Type | Box |
| Shape | Hexagonal |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 250 Kilogram
| Diameter | 3 mm |
| Size | 12 mm |
| Grade | 4.6 |
| Material | Iron |
| Usage/Application | Construction |
| Shape | Hexagonal |
| Bolt Type | MM & BSW |
| Color | Silver |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Kg
| Diameter | 5 mm |
| Size | 6 Inch |
| Grade | 5.6 |
| Bolt Type | MS Bolt |
| Surface Finishing | Powder Coated |
| Usage/Application | Construction |
| Features | Easy To Use |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Kilogram
| Bolt Diameter | M3 (3 mm) |
| Size | 18 mm |
| Thread Type | Full Thread |
| Material | MS |
| Shape | Hex |
| Quantity Per Pack | 50 kg |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Kg
| Diameter | 8 mm |
| Size | M10 |
| Nut Type | Broaching |
| Quantity Per Pack | 50 kgs |
| Material | Iron |
| Shape | Hexagonal |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Kilogram
| Diameter | 3 mm |
| Finish | Hot Dip Galvanized (HDG) |
| Brand | TR Fasteners |
| Standard | EN ISO 1461 |
| Packaging Type | Box |
| Material | Mild Steel |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Kilogram
Product Brochure
| Thread Size | M5 |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Hex |
| Finishing | Powder Coated |
| Grade | Construction Grade |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Kilogram
| Thickness | 4 mm |
| Surface Finishing | Polished |
| Diameter | 6 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Material | MS |
| Shape | Hexagonal |
| Packing Type | Box |
| Brand | TR Fasteners |
| Surface Treatment | Powder Coated |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Kilogram
| Diameter | 5 mm |
| Thickness | 2 mm |
| Shape | Hex |
| Brand | TR Fasteners |
| Usage/Application | Construction |
| Features | Easy To Use |
| Finishing | Powder Coated |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Kg
| Diameter | 52 mm |
| Thread Type | Full Thread |
| Usage/Application | Industrial |
| Finish | Hot Dip Galvanized (HDG) |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Bolt Diameter | M42 (42 mm) |
| Material | Mild Steel |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Kg
| Material | MS |
| Diameter | 1 mm |
| Thread Type | Full Thread |
| Usage/Application | Construction |
| Shape | Hexagonal |
| Size | 4.2 Inch |
| Features | Easy To Use |
| Packaging Type | Box |
| Brand | TR Fasteners |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Kilogram
| Bolt Diameter | M4 (4 mm) |
| Nominal Length | 16 mm |
| Material | MS |
| Tensile Strength | High |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Hexagonal |
| Surface Finish | Galvanized |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Kg
| Size | 24 mm |
| Thread Type | Partially Threaded |
| Grade | Grade 4.6 |
| Quantity Per Pack | 50 kg |
| Packaging Type | Box |
| Material | MS |
| Brand | TR Fasteners |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | Grade 1 |
| Material | High Tensile Stainless Steel |
| Nut Type | Hex Nut |
| Surface Finish | Polished |
| Brand | TR Fasteners |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Hardness | 7 HRA |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Kilogram
| Material | MS |
| Usage/Application | Construction |
| Color | Silver |
| Thread Type | Full |
| Packaging Type | Box |
| Diameter | 3 mm |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Shape | Hex |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Brochure
| Diameter | 8 mm |
| Hardness | 40 HRA |
| Material | Mild Steel |
| Tensile Strength | High |
| Length | 175 mm |
| Thread Type | Full Thread |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Features | Easy To Use |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Kg
| Diameter | 5 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | MS |
| Shape | U |
| Product Type | Bolt |
| Form | Solid |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Piece
Product Brochure
| Diameter | 3 mm |
| Size | 7 mm |
| Shape | Round |
| Grade | 304 |
| Finishing Type | Polished |
| Color | Silver |
| Item Material | Stainless Steel |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2000 Piece
| Type | Truck Nut And Bolt |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Construction |
| Size | 14 mm |
| Color | Black |
| Rust Proof | Yes |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Kilogram
| Thread Size | M6-M24 |
| Material | Iron |
| Brand | TR Fasteners |
| Size | M5 |
| Bolt Diameter | M5 (5 mm) |
| Color | Silver |
| Finishing | Polished, Zinc Plated |
View Complete details